Gezilecek Yerler

Büyükada Gezilecek Yerler

Yerli ve yabancı turistler Büyükada görülecek yerler listesi oldukça uzun. Büyükada ziyaretçilerine pek çok görsel sunarken rahat ve huzurlu tatil keyfi yapma imkanı verir. Günü birlik ziyaretlerin sıklıkla yapıldığı ada uzun süreli tatilcileri de ağırlar.

Adanın, Antik döneme kadar uzanan eski bir tarihi vardır. Adada ilk olarak Bizanslılar ve onların yaptırdıkları manastırlar bilinir. 700 yıl kadar sürgün yeri olarak kullanılmıştır.

Osmanlı egemenliğine girdikten sonra burada huzurlu bir ortam oluşur. Bu dönemden sonra zengin Türklerin yaptırdıkları muazzam köşkler, evler ve yapılarla adanın çehresi şekillenmiştir. Günümüze kadar sağlamlığını koruyan köşkler bugün ziyaretçileri kendilerine hayran bırakır.

Büyükada Gezilecek 10 Yer

Büyükada gezilecek yerler bakımından son derece zengin. Ziyaretçiler tarihi mekanlar görme şansı bulurken doğayla kucaklaşma şansı buluyor. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan ada konaklama, yeme içme hizmetlerinde de beklentileri tam anlamıyla karşılıyor.

Aya Yorgi Kilisesi

Aya Yorgi Kilisesi

Büyükada gezilecek yerler konusunda Büyükada’nın en dikkat çeken yerlerinden biridir. Kilise 1751 yılında inşa edilmiştir. İki katlı yapı kiremit örtülüdür. Adanın göğe yakın yerlerinden birine inşa edilmiştir. Yüce Tepe’de yer alan kilise 204 metre yüksekliktedir.

Kilise adını M.S. 3. Yüzyılda Hristiyan inancından ötürü öldürülen Kapadokyalı Aziz Georgios’tan almıştır. Kiliseye bisiklet kiralanarak gidilebildiği gibi yaya olarak da gidilmesi mümkün. Kilisenin önemli bir özelliğiyse buraya gelenlerin dilek tutmasıdır. Gelen ziyaretçiler burada bir dilek tutarlar. Sadece dilek tutmak için kiliseye uğrayan ziyaretçiler de vardır.

Büyükada Tabiat Parkı

Büyükada Tabiat Parkı

2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Devlet Ormanı statüsündeki park ziyaretçilerin en sık uğradıkları yerler arasındadır. Piknik masalarının yer aldığı alanda günün birlik piknik yapılır. Bununla beraber yürüyüş ve koşu aktiviteleri de yapılabilir. Aynı zamanda alanda spor sahası da bulunur. Alanda yeme içme alternatifleri mevcut.

Ziyaretçiler birbirinden güzel lezzetler deneyebilirler. Parkın plajı deniz keyfi yapmak isteyenlere hizmet verir. Bu plajda konaklama için de farklı seçenekler var. Büyükada Sosyal Tesislerinin yanı sıra bungalov evlerde de konaklanabilir. Konaklama seçenekleri ziyaretçilere konfor sunarken hijyen bakımından da tam not alır. Büyükada gezilecek yerler arasında bu park görülmeye değerdir.

Adalar Müzesi

Adalar Müzesi

İstanbul ilinin ilk çağdaş kent müzesi olan müze, 2010 yılında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansının desteğiyle açılmıştır. Büyükada’nın güneyinde adanın en eski tarihsel yerleşim yeri olan Aya Nikola bölgesinde kurulmuştur. Müzede yüzlerce belgesel film, Osmanlı arşiv belgesi, fotoğraflar, adalara ait video klipler, sözlü tarih kayıtları gibi pek çok koleksiyon mevcut. Koleksiyonlar görülmeye değerdir. üyükada gezilecek yerler denilince müzeye mutlaka uğranmalıdır.

Büyükada Hesed Le Avraam Sinagogu

Büyükada Hesed Le Avraam Sinagogu

üyükada gezilecek yerler listesinde sinagog ön sıralarda yer alıyor.20.Yüzyılın ilk yıllarında Büyükada’ya giden kalabalık Yahudi nüfusunun ibadet etmeleri için Avram Arslan Efendi Fresko’nun arsası üzerine yapılmıştır. Sinagogun adı Avram’ın iyiliği anlamına gelir. 1904 yılında Pesah diğer adıyla Hamursuz bayramında hizmete girmiştir. Sinagog tarihi ve yapının mimarisiyle her ziyaretçinin ilgisini çeker.

Nakibey Plajı

Nakibey Plajı

Plaj,1984 yılından itibaren hizmet vermektedir. Plaj son derece geniş bir yelpazede hizmet sunar. Plajın en önemli özelliği aile plajı olmasıdır. Bu özelliği dolayısıyla tek başına erkekler plaja alınmaz. Deniz kıyısı sığdır. Bu yönüyle özellikle çocuklu aileler için idealdir.

Kumu temizdir. Plaj eğitimli ve işlerinde profesyonel can kurtaranlar tarafından izlenir. Hijyen kurallarına uygun tuvalet ve kabinleri mevcuttur. Nakibey plajı, yeme içme hizmetlerinde de beğeni toplar. Farklı yemek alternatifleri vardır.

Büyükada Rum Yetimhanesi

Büyükada Rum Yetimhanesi

üyükada gezilecek yerler konusunda yetimhane özel bir yere sahiptir. Adalar İstanbul denilince akla gelen tarihi yerlerin başında Büyükada Rum Yetimhanesi gelir. Dünyanın en büyük ikinci ahşap yapısı olma özelliği taşır.

1898-1899 yıllarında Fransız bir şirket tarafından otel olarak inşa edilmiştir. Ancak otel izni alınamadığı için bir Rum kadın tarafından satın alınmıştır. Binaya gerekli yapılar eklenerek bir yetimhane haline getirilmiştir.

Bina yıllar içinde farklı amaçlarla kullanılmıştır. 1960’lı yıllarda kapatılmıştır. Karkas sistemde inşa edilen yapı, beş katlıdır. İç mekanda ahşap süsleme detayları olmakla birlikte sade mimarisi dikkat çeke

Viranbag Plajı

Viranbag Plajı

Viranbağ plajı, Nizam mahallesi sınırlarında yer alır. Büyükada’nın en eski ve en temiz havasına sahip yeridir. Plaj sessizliği, insanı etkileyen manzarasıyla diğer plajlardan farklıdır. Plajda yeme içme hizmetleri geniş bir yelpazede sunulur. Gerek günü birlik gerekse hafta sonu tatilleri için oldukça idealdir.

Eskibağ Plajı

Eskibağ Plajı

Ziyaretçilerin adalar istanbul Büyükada’da en sevdikleri plajlarlardandır. Kusursuz bir manzara keyfi sunarken tatilcilere de mükemmel bir tatil keyfi yapma şansı tanır. Tertemiz bir kumsalı, temiz ve berrak suyu ile tatilcilere huzur verir.

Troçki Evi

Troçki Evi

Ziyaretçilerin Büyükada adalar İstanbul gezilerinde mutlaka uğradıkları yerlerden biri Troçki Evi’dir. Çankaya Caddesi’nde yer alan ev, ayakta durmaya çalışmaktadır. Leon Troçki Rusya’dan sürüldükten sonra 1929-1933 yılları arasında Büyükada’da yaşamıştır.

Burada otobiyografisini ve Rus Devrim Tarihi isimli kitabını yazmıştır. Troçki 17 Haziran 1933 yılında Büyükada’yı terk etmiştir. Ziyaretçilerin merakla ziyaret ettikleri yerlerdendir. Büyükada gezilecek yerler troçki evi ziyaretçilerin ilgi odaklarından biridir.

Reşat Nuri Güntekin’in Evi

Reşat Nuri Güntekin’in Evi

En ünlü Türk romancılarından biri olan Reşat Nuri Güntekin’in evi Büyükada’nın dikkat çeken yapılarından biridir. Reşat Nuri Güntekin burada ailesiyle yaşamıştır. Üç katlı ev, pembe pervazlı dış cepheye sahiptir. Bu ev ilk olarak bir şarap imalatçısı tarafından inşa edilmiştir. Reşat Nuri Güntekin 1937 yılında evi satın almıştır. Ünlü yazar 1956 yılında bu köşkte ölmüştür. Ev büyükada gezilecek yerler listesi için önemlidir.

Sonuç

Büyükada tarihi ve birbirinden güzel mimarili evleri, kilise ve sinagogları, mesire yerleri ile en çok ziyaret alan yerlerden biridir. İstanbul ili denilince ilk akla gelen yer olan Büyükada ziyaretçilerine nefis tatlar sunarak lezzet bakımından da ziyaretçilerini memnun eder. Büyükada gezilecek yerler gibi damak tadında da izler bırakır.

Büyükada’nın tam not aldığı konulardan biri de konaklama hizmetleridir. Adada çok sayıda, butik otel, pansiyon, bungalov evler ve otel gibi birçok hizmet seçeneği vardır. Ziyaretçiler, Büyükada’ya geldiklerinde çeşitli alternatifleri değerlendirerek tatillerinin tadını çıkarırlar.

Gidelimmi.com üzerinden bilgi alınmalıdır. Gidelimmi.com Büyükada konusunda geniş bilgiler verirken ada ziyaretlerinde mutlaka gezilmesi gereken yerler konusunda da iyi bir rehberdir. Büyükada adalar İstanbul ziyaretinden önce gidelimmi.com adresine girilerek hem doğru bilgiler edinmek hem de ada ziyaretinde doğru rotalar çizmek mümkün olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu