AntalyaGezilecek Yerler

Antalya’da Tarihi Yerleri Keşfetmek: Perge, Side ve Aspendos

Antalya’da Tarihi Yerleri Keşfetmek: Perge, Side ve Aspendos, mutlaka tatilinizde uğramanız gereken yerlerdendir. Yaz tatili için ülkemizin ve dünyanın pek çok yerinden yabancı turistlerin de tercih ettiği gibi Antalya’ya gitmek için plan yapabilirsiniz.

Antalya özellikle denizi, ormanları ve eşsiz konaklama seçenekleri ile her tarzdaki tatilciye yanıt verebilecek kapasitededir. Üstelik sadece denizin ve güneşin tadını çıkartmak için değil, pek çok antik kenti gezmek için de yaz tatiliniz için Antalya planı yapabilirsiniz.

Eşsiz bir kültür gezisi yapabilmek için Antalya’da tarihi yerleri keşfetmek: Perge, Side ve Aspendos hakkında tüm detayları sizler için derlediğimiz yazımızda bulabilirsiniz.

Antalya’nın En Popüler Yerleri: Perge, Side ve Aspendos

Antalya’nın en popüler yerleri: Perge, Side ve Aspendos şehrin ayrılmaz üçlüsü olarak da biliniyor. Sadece Antalya tatiliniz için değil, yakın yerlerde bulunuyor olsanız bile, mutlaka bu üç önemli antik kente uğramalı ve zamana tanıklık etmelisiniz.

Tatiliniz sırasında kendi aracınız olmasa bile antik kentlerin bölgesine düzenlenen günübirlik turlara da katılabilirsiniz. Antalya’nın kültürel geçmişini deneyimlerken, büyüleyici bir tarihi yolculuk yapabilirsiniz. Perge, Side ve Aspendos sadece ülkemizin değil, dünyanın da en nadir antik kentleri arasında yer alıyor. Bunun için özellikle bölgede pek çok yabancı turisti görebilirsiniz.

Sizlere antik kentler hakkında bilgiler verecek olan rehberler sayesinde bu muhteşem antik kentlerin tarihleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Nefes kesici antik kalıntılara sizler de hayran kalacak ve tatilinizde muhteşem anılar biriktirebileceksiniz. 3 ayrı antik kent olarak bilinen Perge, Side ve Aspendos hakkında tüm merak ettikleriniz için yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti, Antalya’nın en popüler yerleri arasında bulunmaktadır. Merkez ilçesi olan Aksu ilçesi içerisinde yer alan Perge Antik Kenti’nin, Antalya ilinin merkezine uzaklığı sadece 17 kilometredir. Ayrıca diğer Side ve Aspendos Antik Kentlerine de yakın mesafede yer almaktadır.

Perge Antik Kenti ile Side Antik Kenti arasında mesafe yaklaşık 60 kilometre iken, Aspendos Antik Kenti ile arasındaki mesafe ise 33 kilometredir. Her yıl yaklaşık olarak 100 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapan Perge Antik kenti aynı zamanda 2009 yılı içerisnde UNESCO Geçici Miras Listesi içerisine girmeyi de başarmıştır.

Sadece birkaç saatlik bir zaman dilimi içinde bile bu eşsiz antik kenti dolaşabilirsiniz. İçerisinde yer alan stadyumu, muhteşem kapıları, cadde ve hamamları yanı sıra kalıntıları ile sizler de Perge Antik Kenti’ne hayran alacaksınız.

Ayrıca Perge Antik Kenti içerisinde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen eserler de müzede sergilenmektedir. Bölgede çıkartılan tarihi eser ve kalıntıları görmek için ise, Antalya Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti

Side Antik Kenti, ülkemiz için çok büyük bir öneme sahiptir. En güzel antik kentler içerisinde yer alan Side Antik Kenti ile şehir merkezi arasında yaklaşık 80 kilometrelik bir mesafe bulunmaktadır. Manavgat ilçesi sınırları içerisinde yer alması da Side Antik Kenti’nin çok daha fazla popüler olmasını sağlamaktadır.

Antalya’nın en popüler tatil ilçeleri içerisinde yer alan Manavgat bölgesinde bulunan antik kenti sizler de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Side Antik Kenti’nin yaklaşık olarak 400 metre genişliğindeki bir yarımada üzerinde bulunması da muhteşem bir manzaraya sahip olmasını sağlamaktadır.

Side Antik Kenti’nin bu denli popüler olmasının ve yabancı turistler tarafından da ilgi görmesinin en önemli nedenlerinden birisi de Pamfilya Bölgesi’nin en önemli ve kadim liman kentlerinden birisi olmasıdır. Özellikle antik kent içerisinde, Roma dönemine ait olan çok önemli eserler ve kalıntılar bulunmaktadır.

Ayrıca Side Antik Kenti denildiği zaman akla ilk gelen şeylerden biri olan Apollon Tapınağı da yine antik kentin sembolü haline gelmiştir. Yine antik kent içerisinde yapılan kazılarda elde edilen eserler Antalya Müzesi içerisinde sergilenmektedir. Bölgeden Roma dönemine ait pek çok heykel, lahit, büst ve takılar çıkartılmıştır.

Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti

Aspendos Antik Kenti, sembolü haline gelen Aspendos Tiyatrosu ile ünlüdür. Antik kent Serik ilçesine bağlı olan Belkıs Köyü içerisinde bulunmaktadır. Antik kentin ayakta kalan en önemli yapısı olan tiyatrosu günümüzde de korunmaktadır. Ancak geniş bir alan üzerinde bulunan Aspendos Antik Kenti’nin içerisindeki diğer kalıntılar tiyatro kadar sağlam değildir.

Gelen yerli ve yabancı turistler daha çok Aspendos Tiyatrosu’na ilgi göstermektedir. Roma tiyatrosu olmasının yanı sıra, günümüze kadar en iyi korunan tarihi kalıntı olma özelliği ile de dikkat çekmektedir. Ayrıca Aspendos Tiyatrosu’nun en önemli özelliklerinden birisi de en etkileyici akustiğe sahip olmasıdır.

Aspendos Tiyatrosu içerisinde yapılan kazılarda, Anadolu Selçukluları dönemine ait olan çiniler de bulunmuştur. Ayrıca bölgede bulunan çini ve diğer tüm eserler de müzede ziyaretçilere sergilenmektedir.

Antalya’da Perge, Side ve Aspendos Gezisi

Antalya’da Perge, Side ve Aspendos gezisi yapmadan tatilinizi tamamlamalısınız. Üstelik antik kentlerin en popüler tatil beldeleri içerisinde yer alması da sizleri yeniden bir Antalya keşfine çıkartacaktır. Bölgeye düzenleyeceğiniz kültür gezisi sırasında aynı zamanda şelaleleri görebilir ve Antalya’nın eşsiz doğal güzelliklerine de hayran kalabilirsiniz.

Bölgede özellikle Kurşunlu Şelalesi ve Manavgat Şelalesi en ilgi çeken doğal güzelliklerden biridir. Aspendos Antik Kenti içerisinde bulunan muhteşem su kemerlerini inceleme şansına sahip olurken, ayrıca Roma dönemine bir kez daha şahitlik edebilirsiniz.

Side Yarımadanın batı bölümünde bulunan Apollon Tapınağı ise sizlere göz alıcı bir manzara eşliğinde merhaba diyecek. 7. yüzyıldan kalma antik kent caddelerinde yürüme deneyimi yaşamak için, yaz tatilinizde mutlaka rotanızı Antalya’da tarihi yerleri keşfetmek: Perge, Side ve Aspendos bölgelerine doğru çevirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu